Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Blog

Wózek Cosmotech

10.09.2021
463
5
projektant przy pracy nad wózkiem

Cały ten design

Odmieniany ostatnio przez wszystkie przypadki. Najczęściej używany jednak jako przymiotnik, określający, że coś jest modne, ładne, ekskluzywne i pożądane. Czy to do końca się zgadza?

Designerski. Może być to samochód i lampa i stół i szczoteczka do zębów. Ale co to znaczy? Design odnosi się przede wszystkim do funkcji. Patrząc na to z tej strony, stwierdzamy, że wszystko było, jest i będzie designerskie o ile zostało zaprojektowane. Czasem lepiej czasem gorzej, ale dzięki temu procesowi możemy wykonywać codzienne czynności, pracować, bawić się czy spędzać miło czas. Zaprojektować możemy nie tylko przedmioty, budynki, roboty ale również usługi, wystrój wnętrz, całe procesy technologiczne, czy aplikacje cyfrowe.

grafika przedstawiającą ołówek i żarówkę

Projektowanie produktu powinno dostarczać rozwiązania problemów, odpowiadać na potrzeby użytkowników, spełniać pożądane funkcje. Tu liczy się ergonomia, użyteczność, wygoda użytkowania, trwałość. Bo design to nie tylko atrakcyjny wygląd.

Kup mi coś

Weźmy pod lupę choćby znane wszystkim dzieciom słodkie jajko-niespodziankę. Dlaczego pokochali je duzi i mali? Bo jak obiecuje slogan reklamowy, jest to coś nowego, coś do zabawy i z czekoladą. Odpowiada na potrzeby dzieci, które uwielbiają odkrywać nieznane, bawić się, kolekcjonować i jeść słodycze. Dobrze zaprojektowane, choć nie idealne rozwiązanie. Można by dopracować produkt pod kątem ekologii i fali plastiku zalewającej nie tylko pokoje dziecięce ale całą planetę, czy promocji zdrowego jedzenia. Jeśli tego będą wymagać konsumenci (no może nie ci bezpośredni, ale ich rodzice), kto wie? Przecież w design thinking chodzi o zaspokajanie potrzeb użytkowników, szukanie nowych rozwiązań i eksperymentowanie.

Szyty na miarę

A raczej drukowany w drukarce 3D. I nie jest to garnitur ani inna część garderoby. To coś znacznie ważniejszego. Dla osób z niepełnosprawnościami, jest niezbędnym elementem codziennego życia. Wózek inwalidzki. W tej dziedzinie również istotną rolę gra design. Dzięki innowacyjnym produktom firmy Cosmotech, już wkrótce osoby, które mają problemy z poruszaniem się, będą miały możliwość korzystania z lekkich i budowanych na miarę ich potrzeb wózków inwalidzkich.

Chcemy zmienić wizerunek wózka inwalidzkiego z symbolu ograniczenia swobody na symbol nieograniczonych możliwości. Zależy nam, by osoby z niepełnosprawnościami mogły wyrazić swój charakter poprzez design i żywą kolorystykę naszych produktów. Koniec z urządzeniami medycznymi rodem ze szpitali, ciężkimi, topornymi i trudnymi do złożenia. Otwieramy nową epokę w historii wózków inwalidzkich – tłumaczy Łukasz Padjasek, założyciel firmy. – Dzięki połączeniu struktur lekkich z technologią druku 3D nasze wózki są nawet kilkakrotnie lżejsze niż dostępne na rynku produkty. – Co więcej, są one nie tylko drukowane na miarę i indywidualizowane (np. poprzez dopasowanie siedziska wózka dla konkretnego klienta), ale też technicznie i funkcjonalnie należą do najbardziej zaawansowanych urządzeń na rynku – dodaje Jakub Strycharz, główny inżynier.

Dzięki wykorzystaniu lekkich materiałów rama wózka waży ok. 3 kg, podczas gdy ramy wózków aluminiowych 6-9 kg, a tych stalowych aż 10-15 kg!

Wózki Cosmotech są obecnie w fazie testów z osobami z niepełnosprawnościami. Jest to nieodzowny element procesu projektowania i design thinking. Powstał także pierwszy modelu wózka sportowego wyprodukowanego przez Cosmotech – przystosowanego do biegania w tandemie. A to dopiero początek!

Jest potrzeba, pomysł na rozwiązanie problemu, więc niezbędny jest też trzeci element układanki czyli pieniądze.
To Fundusze Europejskie przyczyniły się do produkcji tego innowacyjnego produktu dla osób niepełnosprawnych – ultralekkiego, aktywnego, składanego wózka inwalidzkiego. Projekt Wdrożenie do produkcji składanego wózka inwalidzkiego, realizowany przy wsparciu Regionalnego Programu Województwa Śląskiego, jest odpowiedzią na dokonaną analizę rynku, gdzie istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na wózki inwalidzkie o dotychczas niespotykanych parametrach. Opracowanie koncepcji nowego produktu przekłada się na możliwość wdrożenia na rynek wózka, który ułatwi codzienne życie wielu, wielu osób.

Ostatnie Posty

Szklana pogoda

Dziecko

Ziemia nadal obiecana

Kultura