Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Blog

Plantalux

10.09.2021
572
1
plantalux main foto

Różowe słońce

Romantyczny koniec dnia nad morzem… Spacerujące pary trzymają się za ręce, dzieci bawią się ze swoimi psami, rzucają do wody patyki, szumią fale. Co krok można spotkać piaskową syrenkę czy zamek – owoc całodziennej pracy rodziny uzbrojonej w wiaderka i łopatki. A na horyzoncie ciemne sylwetki statków rysują się na niebie.
Tak wygląda sielankowa scenografia dla najważniejszego aktora tej sytuacji: zachodzącego słońca.

Może być żółte, pomarańczowe, czerwone a nawet purpurowe. Jest głównym źródłem energii na ziemi. Daje nam światło i ciepło. Sprawia, że rozkwita życie, rosną rośliny a my mamy zapewnioną dostawę wit. D bez suplementacji.

Ale czy można stworzyć słońce? Takie które napędza rośliny do wzrostu? I czy może być w różowym kolorze?

oświetlenie ledowe do szklarni

Rodzina ach rodzina!

Odpowiedź znalazła firma Plantalux, a konkretnie tata Jacek i synowie Rafał oraz Jakub Lachowscy.
To rodzinne przedsiębiorstwo z Lubelszczyzny zajmujące się zaawansowaną technologią wspomagania wzrostu roślin w uprawach szklarniowych. Jest start-upem, innowacyjną firmą opartą na pomyśle wykorzystania oświetlenia ledowego w szklarniach.
Panowie Lachowscy, tworząc Plantalux, opierali się na ponad 30-letnim doświadczeniu inżyniera Jacka oraz innowacyjnym podejściu do prowadzenia firmy Jakuba i Rafała. Zaczynali w garażu, podobnie jak legendarne amerykańskie firmy. Dziś ich lampy doświetlają uprawy szklarniowe w Polsce i za granicą.
Ich produkt, lampa w technologii LED COB, to królowa wśród lamp, zapewniająca najniższy pobór energii oraz najszybszy wzrost roślin. Zapewnia to plantatorom duże oszczędności. Co więcej, różne spektra pozwalają na wybór odpowiedniego oświetlenia w zależności od uprawy. Lampy można zaprogramować tak, by pracowały zgodnie z naturalnymi cyklami dnia i nocy, imitując wschody i zachody słońca.

 

przepis na sałatkę Rafała

 

Przemysłowe czy naturalne

Pewnie wszyscy zadajemy sobie teraz pytanie, czy takie różowe słońce jest zdrowe dla upraw i dla naszych żołądków?
Oczywiście, że tak. „Oświetlenie używane jest w szklarniach oraz farmach typu indoor (np. uprawy wertykalne) gdzie możliwe jest sterowanie klimatem oraz w zależności od użytych systemów mamy wpływ na kontakt ze światem zewnętrznym. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie negatywnego wpływu jaki mają na rośliny insekty, pleśń czy choroby. Pozwala to zredukować lub nawet wyeliminować użycie oprysków, środków ochrony roślin, tworząc uprawy ekologiczne. Sterując odpowiednio klimatem i pożywką rośliny zawsze otrzymują optymalne warunki wzrostu, są bardzo zdrowe” – jak wyjaśnia Rafał Lachowski.

Po takim zapewnieniu pozostaje nam już tylko zrobić i zjeść pyszną sałatkę z przepisu Rafała.
Na zdrowie!

 

Lampa ledowa firmy Plantalux nie powstała jedynie za sprawą siły woli i determinacji. Potrzebny był pomysł, zdolni wynalazcy, wiele pracy no i oczywiście pieniądze. Wsparciem okazały się Fundusze Europejskie, które pomogły młodemu startupowi wejść na rynek.

Opracowana przez braci Lachowskich metoda doświetlania, rozwijana była w ramach projektu Platformy Startowe w Polsce Wschodniej. Po jego zakończeniu i bardzo dobrych rekomendacjach ekspertów, firma otrzymała dotację na wdrożenie wyników prac i wprowadzenie na rynek opraw oświetleniowych przeznaczonych do doświetlania roślin (warzywa, owoce, kwiaty).
Projekt :Platanlux – profesjonalne oprawy LED COB do doświetlania roślin wraz z aplikacją sterującą, realizowany z Programu Polska Wschodnia, był początkiem na drodze do międzynarodowego rozwoju firmy.

Masz pomysł, chcesz założyć innowacyjną firmę?
Sprawdź: https://startin.pl/ 

Więcej o Plantalux, zobacz film:

 

Ostatnie Posty

Dwa nagie miecze

Kultura

Morze danych

Ekologia