Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktualności

Pomyśl życzenie
Wybór bywa jednoznaczny. Nie musimy zastanawiać się, czy pijemy kawę z cukrem czy bez, bo jest to dla nas oczywiste. Wiemy, ponieważ robimy tę powtarzalną czynność każdego dnia.
Ale już to, na jakiej uczelni ma studiować nasze dziecko, gdzie najkorzystniej kupić mieszkanie, aż wreszcie, komu i czy, powiedzieć sakramentalne tak, to już decyzje, które wpływają istotnie na życie nas samych i naszych bliskich. Od tego, co wybieramy, zależy wspólna przyszłość.
1 maja 2004 roku faktem stał się nasz niezwykle ważny wybór, którego dokonaliśmy w czerwcu 2003 r. Za sprawą naszej wspólnej decyzji, staliśmy się członkami Unii Europejskiej.
W tamtej chwili oprócz ekscytacji, radości i wiary w lepsze jutro była też doza niepewności..

 

Niech się spełni!
Teraz po 20 latach członkostwa w wielkiej europejskiej rodzinie już wiemy, że był to bardzo trafny wybór!
Tak jak kiedyś solidarnie wywalczyliśmy wolność, teraz zdaliśmy na piątkę egzamin ze wspólnotowości.
Na każdym kroku, w codziennym życiu i najdalszym zakątku Polski, widać pozytywne zmiany, które są zasługą naszej determinacji, ciężkiej pracy i kreatywności.
Przedsiębiorczość, innowacyjność, edukacja, zdrowie, kultura, cyfryzacja, ochrona środowiska czy transport to m.in. obszary, w których zainwestowaliśmy w ciągu 20 lat, dzięki wsparciu Unii Europejskiej, prawie 250 mld EUR. Wpłaty Polski do unijnego budżetu w tym czasie były na poziomie ok 86 mld EUR, więc saldo wyniosło ponad 163 mld EUR i wciąż rośnie.
Warto dodać, że do rozwoju naszego kraju przyczyniają się też pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, z którego otrzymaliśmy do tej pory 11,4 mld EUR.

Dobrze że jesteśmy razem!
Już nie pamiętamy wielogodzinnego oczekiwania w kolejce na granicy. Przyklejony nos do szyby witryny „zachodniego” sklepu, pełnego luksusowych produktów, to przeszłość. Nie patrzymy też szeroko otwartymi oczami na cuda nowoczesnej technologii. Teraz sami je produkujemy i eksportujemy. Europa to my.
W ciągu tych 20 lat osiągnęliśmy podobny poziom życia, jak państwa Europy Zachodniej: Portugalia, Grecja, Hiszpania, czy południowe Włochy.
UE to godne życie, mobilność, dostępność, cyfrowa administracja przyjazna ludziom.
Korzystamy z postępu technologicznego, rewolucji w IT , medycynie i ochronie środowiska. Wspólnota daje nam też poczucie większego bezpieczeństwa w wymiarze m. in. ekonomicznym, energetycznym, prawnym, cyfrowym czy obronnym.

Sto lat!
Mogą strzelać korki szampanów i sypać się kolorowe konfetti! Jest co świętować, sukces na który zapracowaliśmy razem, naszą wspólną pracą. Jest on mierzony wzrostem PKB, długością autostrad, liczbą innowacyjnych projektów,  nowych e-usług, czy świetnie prosperujących firm.
Trzeba jednak pamiętać, że za tymi wszystkimi imponującymi statystykami stoją ludzie.
Polki i Polacy, którzy mieli pomysł, odwagę i zapał, żeby skorzystać ze wsparcia Funduszy Europejskich i wytrwałość w realizacji projektu.
Teraz możemy wszyscy korzystać z efektów tej pracy. Spotykamy je w szkole, pracy, na basenie czy kursie salsy. Pomagają w życiu codziennym i umilają dni wolne, dając dużo radości.

 

Zobacz jak dzięki wsparciu z UE zmieniliśmy Polskę: https://www.funduszowestory.eu/ oraz https://20lat.eu/nasze-historie
A to wcale nie koniec. Życzymy sobie dzisiaj dalszych 100 lat dobrych inwestycji w przyszłość.