Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Blog

Czy Koziołek to Matołek?

03.10.2022
300
5
Czy Koziołek to Matołek?

W Pacanowie kozy kują czy Kozy? Ten, wbrew pozorom nieistotny drobiazg, którego ucho nie wychwyci, widoczny dopiero na papierze, zaważył na losie sympatycznego koziołka w czerwonych spodenkach.

Fake news
Jak to czasem, nie tylko w bajkach bywa, zasłyszana informacja czy plotka wpływają na nasze decyzje. Tak było w przypadku Koziołka zwanego Matołkiem. Taki przydomek otrzymał chyba dlatego, że los często decydował za niego w wyborze dróg życiowych. Nie zdając sobie z tego sprawy, przez niuanse pisowni mała i wielką literą (bo w Pacanowie mieszkali i owszem, kowale Kozy, zresztą mistrzowie w swoim fachu) wyruszył w podróż życia, by spełniać swoje marzenia.

U celu
W Pacanowie kóz może i nie kują, ale wszystkich przybyłych czekają równie niezwykłe atrakcje i spełnienie marzeń o dobrej zabawie. Mali i duzi podróżnicy przybywają tłumnie do Europejskiego Centrum Bajki. Już na wejściu, niezwykła, zaokrąglona bryła budynku, wyglądem przypominająca gigantyczne babki z piasku, zapowiada przeniesienie do innego wymiaru. I dzieje się! Jak tylko przekroczymy próg, za sprawą najprawdopodobniej bajkowej magii, zmniejszamy się do rozmiaru krasnoludka. A potem akcja tylko przyspiesza! I to dosłownie. Jadąc i jednocześnie stojąc (serio, sprawdźcie sami jak to działa) zaczarowanym pociągiem, zanurzamy się w krainę bajek i baśni.

Teatr w Centrum Bajki w Pacanowie

Obudź zmysły
Wiadomo, że bajki najlepiej opowiadają dziadkowie i rodzice, ale które dziecko nie skusi się na opowieści szeptane do ucha przez … kwiaty konwalii w zaczarowanym ogrodzie? Można też poczuć oddech smoka czy spotkać postacie z polskich bajek i legend, jak okrąglutką Pyzę wędrującą po polnych dróżkach, a nawet Pana Twardowskiego spoglądającego na nas wprost z księżyca.
Jest i teatr jako wisienka na torcie. Klimatyczny, kameralny, tajemniczy. Mała mroczna salka, bliska obecność sceny i przepięknie wykonanych lalek sprawia, że nie jesteśmy tylko widzami, ale po czubki głów zanurzamy się w bajkowej rzeczywistości. Płyniemy z Małą Syrenką przez głębiny oceanu i drżymy ze strachu w grocie starej wiedźmy. Emocje towarzyszą nam przez całe przedstawienie. Nie ma nudy!

Trochę bajki w butelce
Tak jak niektórzy zabierają choć dwie garstki morskiego piasku na pamiątkę z wakacji, czy górskie kamyki, tak wracając z Pacanowa, można wzbogacić się o nowego członka rodziny. Rodzicom serce mięknie na widok towarzyszy czasów beztroski, dlatego radośnie wydają swoje pensje na Misia Uszatka, Bolka i Lolka, Reksia i ma się rozumieć Koziołka Matołka, w księgarni pełnej wartościowych książek i pamiątek. Warto, bo dla takich kompanów zawsze znajdzie się w domu trochę miejsca i czasu na rodzinne czytanie.

Biegać, skakać…
Po tych wszystkich niezapomnianych przeżyciach, trzeba rozprostować nogi i zaczerpnąć świeżego powietrza. Idealnie nadaje się do tego nowy zewnętrzny park „Akademia Bajki”. Tu również króluje polska literatura dziecięca. Przestrzeń podzielona jest na cztery parki tematyczne: ogród komiksu, legend, bajek i baśni oraz powieści.
Jest to po prostu ogromne centrum rozrywki. Znajdziemy tu wszystko, co młodemu człowiekowi potrzebne do zabawy, a nawet więcej!

Koziolek Matołek Akademia Bajki w Pacanowie
Źródłem zdjęć zamieszczonych w artykule jest Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie

Woda, wielgachna piaskownica pełna zabawek, zjeżdżalnie, park linowy, mini zoo i skatepark. W bajkowych ogrodach rzadko psuje się pogoda, ale gdyby tak się stało, magia działa dalej i przenosi nas na Bajkowe Wydmy. To wewnętrzny plac zabaw, przypominający piaskową pustynię, idealny do turlania, skoków i wspinania.

To nie koniec atrakcji. W Akademii Bajki polecimy wannolotem w towarzystwie Tytusa Romka i Atomka i weźmiemy udział w poszukiwaniach Baltazara Gąbki.
A na deser przekąsimy co nieco w Bistro u Koziołka, bynajmniej nie samą zieleninę.
Szkoda, że dzień nie trwa dłużej!

Dom bajek
Nauka przez zabawę, najlepiej trafia do głów i serc. W Pacanowie, przypominamy sobie i pokazujemy naszym dzieciom, wartościową twórczość polskich pisarzy, bajkopisarzy, rysowników, artystów. Dzięki budowie Europejskiego Centrum Bajki, a teraz za sprawą projektu ”Rozbudowa Europejskiego Centrum Bajki o Park Edukacyjny Akademia Bajki w Pacanowie”, realizowanego z Funduszy Europejskich, polskie bajki zyskały swoje miejsce i co najważniejsze, możemy je tam stale odwiedzać.

 

Zaplanuj wizytę:

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie
https://centrumbajki.pl/ 

Ostatnie Posty

Pod dobrymi skrzydłami

Zdrowie

Teatr 21

Kultura