Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Blog

Szklana pogoda

08.08.2022
411
8
Kadr z bajki animowanej Reksio
Reksio: Reksio wędrowiec, Reżyseria: Józef Ćwiertnia, Polska/1972, Prawa autorskie SFR (Bielsko-Biała)

 

Wyludnione osiedla, puste piaskownice i trzepaki. Chwilę temu, w pośpiechu opuszczona huśtawka, jeszcze kołysze się miarowo, zaskoczona tym nagłym porzuceniem. Cisza.

 

Szyby niebieskie.
Tak wyglądały polskie ulice, blokowiska lat 80-tych i 90-tych, gdy chwilę przed godziną dziewiętnastą, z okien domów rodzice wołali: Dobranocka!
Na ten sygnał, dzieciaki rzucały łopatki i wiaderka, o które jeszcze chwilę temu, zaciekle walczyły z rówieśnikami. Zeskakiwały z huśtawek i pędziły po schodach do domu, żeby nie stracić cennych minut bajki. W tamtych czasach, w co trudno uwierzyć, to była jedyna możliwość na 10-cio minutowe (czy odświętnie, nawet 30-sto minutowe), spotkanie z animowanymi przyjaciółmi.
Za wybitne zasługi (typu: zjedz marchewkę i mięso, ziemniaki zostaw), szczęśliwcy byli zabierani do kina w sobotę lub niedzielę na tzw. „Poranki”. Kilkanaście bajek od razu! Poziom endorfin fruwał aż przy suficie.

Kadr z bajki animowanej Reksio
Reksio: Reksio ratownik, Reżyseria Józef Ćwiertnia, Polska/1974, Prawa autorskie SFR (Bielsko-Biała)

Eldorado
Teraz każdy może krainę szczęśliwości nosić nawet w kieszeni. Setki dostępnych bajek, filmów i programów, o każdej porze dnia i nocy. Dzieci i dorośli mogą wybierać, przebierać i oglądać kiedy chcą, gdzie chcą i jak im wygodnie. Taka wolność, niestety, niesie ze sobą też ciemną stronę mocy…

Nie chodzi tylko o popsuty wzrok, od nadmiaru migających obrazków. Można się uzależnić, wciągnąć tak bardzo w fikcyjne życie bohaterów, że nawet przegapić swoje własne. Dlatego warto zachować umiar, i szukać również innych alternatyw spędzania wolnego czasu.

Współczesne bajki są też inne niż kiedyś. Świat pędzi do przodu, wszystkiego jest więcej, bardziej, głośniej. Ekrany komputerów, laptopów, smartfonów w rękach naszych milusińskich, eksplodują co chwilę feerią barw, ogłuszają serią wybuchów, czy zalewają się cukierkowym różem.
A gdyby tak…

Powrót do przeszłości
… odwiedzić starych, dobrych znajomych i przedstawić ich dzieciom? Koniecznie powinni poznać Reksia, wyruszyć w podróż z kapitanem Kliperem, czy śledzić kolejne losy ekspedycji ratunkowej w Porwaniu Baltazara Gąbki.

Gdzie ich szukać? Jak najbardziej w Internecie. Jest takie miejsce, specjalna platforma https://35mm.online/ , gdzie ci wszyscy bohaterowie czekają na widzów. Poranki filmowe jak za dawnych czasów, tylko ulepszone, w nowej, cyfrowej jakości.

Czas zatrzymany w kadrze
Utrwalenie i zachowanie tych bezcennych zbiorów polskiej kinematografii dla przyszłych pokoleń jest możliwe dzięki projektowi o mocno skomplikowanym tytule: „Cyfrowa rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych w celu zapewnienia dostępu na wszystkich polach dystrybucji (kino, telewizja, Internet, urządzenia mobilne) oraz zachowania dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa filmowego”.
Oczywiście nikt z nas tej nazwy nie zapamięta. Dla nas ważne jest to, żebyśmy wiedzieli, że TERAZ dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich z Programu Polska Cyfrowa, możemy cieszyć się tym bogactwem. Zawsze i wszędzie, kiedy będziemy mieli na to ochotę.

Wielu specjalistów, spędziło długie godziny, na czyszczeniu, skanowaniu i retuszu cyfrowym, po to, by niezapomniane filmy i bajki, mogły oglądać także nasze dzieci i wnuki.
Platforma https://35mm.online/, to również prawdziwa skarbnica polskich kultowych filmów dla dorosłych. Dzieła Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy, czy Juliusza Machulskiego są na wyciągniecie ręki, a właściwie jednego kliknięcia myszki.

Zobacz, jak wygląda digitalziacja:

Ostatnie Posty

Dwa nagie miecze

Kultura

Morze danych

Ekologia