Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Blog

Ptasie trele

18.03.2024
14346
0
Wystawa w Ośrodku muzealno-edukacyjnym w Słońsku.

Kropka za kropką, do szaro-burej palety barw natura zaczyna dodawać kolorowe akcenty.
Chwilę poczekamy, aż rozkręci się na dobre i pomaluje cały świat na zielono, jednak w powietrzu czuć, że coś się zmieniło i idzie nowe. Jeszcze bardzo nieśmiało, ale już słychać wesołe głosy ptaków. Przyroda budzi się z zimowego snu. Wyjdźmy jej naprzeciw!

Park Narodowy Ujście Warty

 

Zew natury
W ciepłym nieprzemakalnym ubraniu, kaloszach, z termosem gorącej herbaty i lornetką w ręce.
Ta ostatnia przyda nam się do obserwacji ptaków, najlepiej w Parku Narodowym „Ujście Warty”, siedlisku setek gatunków ptaków wodnych i błotnych.
Wiosna to dla nich bardzo pracowity czas. Nie myją okien, ani nie piorą firanek, ale lista prac porządkowych jest długa. Niektóre zimowały, np. łabędzie czy kaczki, ale są też takie co wracają z zamorskich podróży, jak dobrze znane bociany.
Pewnie i tak wszystkie muszą zrobić remont swojego gospodarstwa, albo rozejrzeć się za bezpiecznym miejscem do założenia nowego.
A że razem łatwiej sprostać obowiązkom dnia codziennego, po ptasich godach, już szczęśliwie zakochane pary, biorą się do pracy. W ruch idą trawy, trzciny, patyczki, a na koniec ptasi puch do eleganckiego wymoszczenia gniazda. Można się wprowadzać i zacząć wysiadywać jaja.

 

Spotkanie żywiołów
Obserwacja ptaków to jedno, ale warto zdobyć też fachową wiedzę o życiu naszych skrzydlatych przyjaciół i innych współmieszkańców podmokłych łąk, bagien i torfowisk. Nie ma na to lepszego miejsca niż Ośrodek Muzealno-Edukacyjny w Słońsku, położony w centrum ptasiego raju.
Zabawa spotyka się tu z nauką, a woda z powietrzem. To przepis na wartościowo spędzony czas, dla całych rodzin.
Miłośnicy przyrody nie narzekają tu na nudę. Muzeum to również miejsce spotkania z nowoczesną technologią. Dzięki wirtualnej rzeczywistości dowiemy się, jak to jest, gdy zamiast rąk ma się skrzydła i potrafi z nich korzystać. Latanie już od czasów starożytnych jest marzeniem ludzkości, a w Słońsku jest okazja, żeby to poczuć na własnej skórze.

Niebiańskie doznania na tym się nie kończą, bo za chwilę znów odrywamy się od ziemi. Tym razem lecimy balonem, a raczej tego doświadczają nasze zmysły. Jak w magicznym pudełku, z każdej strony otacza nas cyfrowy świat, tworząc iluzję podniebnej podróży.
Z każdym krokiem odkrywamy nowe ciekawostki i tajemnice z życia wodno-błotnych ptaków. Dowiadujemy się, w jaki sposób nawigują, dlaczego podczas lotu ustawiają się w szyk charakterystycznego klucza i jakie niebezpieczeństwa czyhają na podniebnych podróżników. Może nawet rozwikłamy odwieczny spór: co było pierwsze? jajo czy gęś (ewentualnie kura).
Takie bagna wciągają bezpowrotnie.

Wystawa w Ośrodku muzealno-edukacyjnym w Słońsku.

 

Pełne zanurzenie
Dajemy nurka pod wodę. Razem z rodziną bobrów poznajemy innych mieszkańców rzek i mokradeł. Wirtualny rejs łodzią dostarcza wielu nieoczekiwanych atrakcji, a w imponujących rozmiarów akwarium, z bliska zobaczymy, co i kto kryje się pod powierzchnią wód Parku Narodowego „Ujście Warty”.
Nie zapomnijcie też odwiedzić mądrej wierzby i posłuchać co chce wam szepnąć na ucho.
Z taką dawką zdobytej wiedzy, śmiało możemy znów ruszać na szlak. W planowaniu dalszej wycieczki po Parku, pomogą turystyczne aplikacje, dostępne na końcu wystawy.
Ahoj przygodo!

 

 

 

Naturalny wybór
Park Narodowy „Ujście Warty”, o każdej porze roku ma wiele ciekawostek do zaoferowania. Czy to wiosna czy jesień, tu zawsze coś w trawie, wodzie czy w powietrzu piszczy, klekoce albo śpiewa.
Fundusze Europejskie z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, dofinansowując projekt „Budowa i wyposażenie Ośrodka Muzealno – Edukacyjnego wraz z zapleczem administracyjnym oraz technicznym”, stworzyły unikatowe miejsce, które jest bramą prowadzącą do królestwa ptaków. Koniecznie trzeba je odwiedzić.

Zaplanuj wizytę:
https://pnuw.gov.pl/osrodek-muzealno-edukacyjny-w-slonsku-1

Ostatnie Posty

Pod dobrymi skrzydłami

Zdrowie

Teatr 21

Kultura