Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Blog

Zeroemisyjny transport

10.09.2021
807
7
STOLEM II w porcie

Bory Tucholskie. Już sama nazwa mówi nam, że to nie jakiś tam zwykły las tylko prawdziwy bór. A co się w nim kryje?
Pewnie niejedno, przyroda pilnie strzeże swoich tajemnic. Możemy ją jednak podglądać i poznawać jak prawdziwi odkrywcy. Zwierzęta, ptaki, rośliny, wszystko na wyciągnięcie ręki, najlepiej wyposażonej w lornetkę. W północno-zachodniej części, tej jeszcze wciąż dzikiej krainy, znajduje się Wdzydzki Park Krajobrazowy i największy na Kaszubach kompleks jeziorny Wdzydze. Trudno wymówić tą nazwę i słusznie, bo będąc tu wpada się w niewysłowiony zachwyt. Raj dla miłośników natury, pięknych krajobrazów, aktywności na świeżym powietrzu i wodnych szaleństw .

Ahoj przygodo!

Najlepiej podziwiać wspaniale krajobrazy z pokładu jednostki pływającej. Łódź z wiosłami, kajak, rower wodny czy stateczek wycieczkowy to propozycja na miłe wodne spędzanie wolnego czasu dla weekendowiczów. Dla tych, którzy zdecydują się dłużej explorować piękna naturę najbardziej wskazany jest jacht. Spanie w namiocie, biwakowanie przy ognisku i śpiewanie piosenek szantowych (byle nie za głośno) będzie na stałe wpisane w rozkład dnia.

Jednostka STOLEM II pływająca po jeziorze

Park Krajobrazowy jest obszarem chronionym, na tym terenie obowiązuje całkowity zakaz poruszania się jednostek z tradycyjnym napędem spalinowym. Nikt nie chce wypoczywać w oparach spalin i hałasie. Szkodzi to nie tylko naszemu zdrowiu ale i całemu ekosystemowi. Wie o tym najlepiej Pan Grzegorz Turzyński, właściciel przystani i wypożyczalni jachtów „U Grzegorza”. Można u niego zaopatrzyć się nie tylko w standardowy sprzęt pływający, ale również odbyć rejs zeroemisyjnym stateczkiem wycieczkowym.

STOLEM II bo o nim tu mowa, to pierwsza w Polsce w pełni ekologiczna jednostka pływająca o masie 25 ton. Taki „wieloryb” , który może wziąć na swój pokład 60 pasażerów, ma napęd zasilany energią z ogniw fotoelektrycznych oraz nowoczesną technologię magazynowania energii. A jakie zapewnia wrażenia! Niezapomniane! Poleca się szczególnie dla rodzin, przyjaciół, seniorów, juniorów, par zakochanych, zapracowanych biznesmanów oraz wszystkich wielbicieli natury.

Kto cierpi na chorobę morską nawet na jeziorze, także może korzystać z uroków natury. Piesze wędrówki, czy wycieczki rowerowe dają również bliski kontakt z przyrodą, a szanty przy ognisku można śpiewać niezależnie, czy jest się wilkiem morskim czy nie.

Kiedy jechać?

Wiosna, lato i wczesna jesień, to najlepszy czas na odwiedziny .

Gdzie jechać?

Wdzydzki Park Krajobrazowy, położony jest w północno-zachodniej części Borów Tucholskich, na południowo-zachodnim skraju województwa pomorskiego, 70 km na południowy-zachód od Gdańska, w powiecie kościerskim.

Rejsy, służbowo i prywatnie na pokład

Jeżeli chcemy wypożyczyć sprzęt wodny, pomoże nam i doradzi Pan Grzegorz Turzyński, rodowity Kaszub, który od 23 lat jest właścicielem przystani i wypożyczalni jachtów „U Grzegorza http://www.ugrzegorza.eu/

Takich dzikich miejsc, gdzie możemy obserwować przyrodę, niestety jest coraz mniej. Dlatego tak ważne jest ekologiczne, a nie tylko ekonomiczne, podejście do prowadzenia biznesu.
STOLEM II to pierwsza w Polsce w pełni ekologiczna jednostka pływająca. Powstała dzięki Funduszom Europejskim i projektowi Zeroemisyjny motorowy transport wodny śródlądowy, finansowanemu z Programu Inteligentny Rozwój.
– Dzięki dofinansowaniu projektu mogliśmy wykonać jednostkę w ciągu zaledwie roku. Gdyby wszystko było na naszych barkach – mając na uwadze sezonowość prowadzonej działalności – projekt na pewno jeszcze długo czekałby na realizację. Dziś Stolem 2 pływa po Wdzydzach. Cichy napęd łodzi to możliwość niezakłóconego podziwiania odgłosów przyrody i zupełnie nowa jakość żeglugi. Doceniają to odwiedzający nas turyści – podsumowuje Turzyński.

Ostatnie Posty

Teatr 21

Kultura

Ptasie trele

Ekologia