Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Blog

AG Motors

09.09.2021
364
4
dzieci na rowerach

Rowerowe love

Kiedyś wszystko było prostsze…
Rower był utożsamiany z kultową marką ROMET. Prezentem na komunię był wymarzony model Wigry, ewentualnie Jubilat. A dla maluchów (szczęściarzy, którzy nie musieli czekać aż do komunii na pierwszy rower) jednoślad Reksio, nie wliczając kół do nauki jazdy.

Zakup roweru, obecnie przypomina trochę wyprawę przez dżunglę. Jest tyle ofert, modeli, funkcjonalności, zastosowań i wszystkich kolorów tęczy do wyboru, że nowicjusz w rowerowym świecie może czuć się zagubiony. Nie wystarczy powiedzieć, że ma być czerwony…(chociaż te jeżdżą najszybciej).

Kolor to nasze najmniejsze zmartwienie. Po pierwsze musimy odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie: po co mi ten rower? co z nim będę robić ? do czego ma służyć?

Jeśli już wiemy, że chcemy np. jeździć nim do pracy, z rozwianym włosem, nieśpiesznie, w sukience i sandałach, to raczej wybierzemy rower miejski, tzw. damkę. Na wygodnym siodełku, z ramą jak łabędzia szyja, elegancko i z gracją dotrzemy na miejsce. Jeżeli jednak wolimy dynamiczną jazdę po bezdrożach, wysokościach, kamieniach, w błocie, kurzu i z zastrzykiem adrenaliny, to idealnym modelem będzie rower górski, crossowy lub trekkingowy. W zależności od osobistych preferencji i potrzeb. Jest również spora grupa rowerów wyczynowych, specjalistycznych, o których istnieniu wie zapewne tylko niewielkie grono wtajemniczonych.

testy sprzętu AG MotorsBez względu na rodzaj roweru, zawsze pamiętajmy o bezpieczeństwie i kasku na głowie.

Ten jedyny

Decydując się na rower, trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii i poddać sprzęt wnikliwym testom. Czy jest ciężki (to ważne jeżeli musimy go wnieść na drugie piętro) czy ma wygodne siodełko, czy odpowiada nam rozmiar ramy, kół, jakie ma przerzutki, oświetlenie, hamulce, opony, błotniki itd…

Rower powinien pasować do nas i naszych potrzeb optymalnie, jak garnitur skrojony przez dobrego krawca.

Prace nad rowerem idealnym ciągle trwają. Głowią się nad tym całe zespoły inżynierów, projektantów i naukowców w pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej kompleksowym Centrum Badawczo-Rozwojowym firmy AG MOTORS. Centrum specjalizuje się w opracowywaniu i testowaniu innowacyjnych elementów konstrukcyjnych dla branży rowerowej. Żeby było jeszcze szybciej, wygodniej no i przede wszystkim bezpieczniej.

Jak powstają nowe części rowerowe?

Oczywiście, ktoś musi je najpierw narysować. Robi to główny projektant. Na tym etapie powstają wstępne założenia konstrukcyjne oraz geometryczne, dające wytyczne zespołowi inżynierów.

To oni później zastanawiają się czy jest możliwe przeniesienie do „realu” rysunku projektanta. Po kilku zapewne nieprzespanych nocach, powstaje model 3D ramy. Od tej chwili zespoły inżynierów i projektantów na zmianę pracują nad kolejnymi etapami. Omawiają, testują, udoskonalają projekt, wybierają przerzutki, amortyzatory, hamulce, koła. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii , drukarce 3D czy skanerze 3D powstają cyfrowe trójwymiarowe modele.

Ważnym etapem są również testy, badania zmęczeniowe, udarowe, statyczne, dynamiczne oraz w komorze klimatycznej – przy symulacjach różnych warunków zewnętrznych. Pomagają zidentyfikować i wykluczyć uszkodzenia oraz ich możliwe konsekwencje przed rzeczywistą jazdą w terenie. Testowane są ramy, koła, siodełka, kierownice, pedały jak i całe rowery. I to zarówno w świecie wirtualnym jak i rzeczywistym, co pozwala zobaczyć jak zachowuje się rower podczas użytkowania.

Tak powstają innowacje. Przy współpracy świata nauki i biznesu. Aby badania były jednak możliwe do realizacji, potrzebne są nowe technologie i specjalistyczna infrastruktura badawcza. Te z kolei wymagają znaczących nakładów finansowych. Dlatego tu kluczową rolę odgrywają Fundusze Europejskie.

Dzięki wsparciu środków z Programu Inteligentny Rozwój i realizacji projektu Utworzenie przez AG MOTORS Sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowego dla potrzeb branży rowerowej, firma wybudowała funkcjonalne, zintegrowane laboratorium, kupiła niezbędną aparaturę i specjalistyczne oprogramowanie projektowe.

Rower kupiony, teraz w drogę!
Polecamy widokowe trasy rowerowe, które powstały również z pomocą Funduszy Europejskich:
trasy rowerowe Green Velo: https://greenvelo.pl/
trasy rowerowe Velo Małopolska: https://narowery.visitmalopolska.pl/velomalopolska

Ostatnie Posty

Pod dobrymi skrzydłami

Zdrowie

Teatr 21

Kultura