Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Blog

Biorę w ciemno!

21.03.2023
296
2
Logo restauracji Different umieszczone na tle źrenicy oka

Zapomnijcie o wszystkim, co dotychczas kojarzyło Wam się z jedzeniem.
Kiedy kompletna ciemność otacza z każdej strony, z pięciu zmysłów zostają cztery. Od tej chwili to dotyk, słuch, węch i smak zostają naszymi przewodnikami.

Daj się zaskoczyć
Dajmy na to – pomidor. Wiemy, że okrągły, zwykle czerwony na zielonej gałązce. I już bez dociekań, czy jako mięsista jagoda (tak określany przez botaników) jest owocem czy warzywem, wiemy jak smakuje. Każdy pozna pomidora nawet z zamkniętymi oczami na końcu świata. Czyżby? Gdy do mózgu nie docierają informacje o tym co widzą nasze oczy, nasz komputer pokładowy zaczyna poszukiwać, kombinować, porównywać. Ziarnko niepewności zostało zasiane…czy to na pewno stary znajomy, zjadany co drugi dzień na kanapce, w zupie czy spaghetti?

Wnętrza restauracji DifferentInna niż inne
Jest takie miejsce na mapie Warszawy, gdzie smak jest najważniejszy. Tam, każdy spożywany kęs przeczy stwierdzeniu, że je się oczami. To niezwykła restauracja Different, w której smakuje się dania w absolutnych ciemnościach. Tu nie wpada się na zwykłą kolację, jakich wiele.
Kupujemy nie tylko jedzenie, ale przede wszystkim emocje, przeżycia, wrażenia i doświadczenie. Takie zakupy są bardzo wartościowe, bo uczą, budują nas jako ludzi. Jesteśmy przecież sumą doświadczeń.
Kolacja w Different, otwiera nie tylko kubki smakowe, ale wręcz paradoksalnie oczy na świat, świat osób z niepełnosprawnościami. Tutaj będziemy obsługiwani przez niewidomych kelnerów. Będą naszymi opiekunami w rzeczywistości, którą znają na co dzień. Warto się z nią zapoznać i doświadczyć choć przez chwilę.
A jak przebiega cały serwis? Jakie menu niespodzianka znajdzie się na talerzu? To trzeba poczuć na własnej skórze, wrażenia są nie do opisania!

To jest dobre!
I nie chodzi tylko o smak potraw serwowanych w Different. Coś jeszcze jest tu bardzo dobrego. Chodzi o Ekonomię społeczną. Brzmi sztywno, wręcz niezjadliwie, ale generuje dużo pozytywnych działań i rezultatów.
To rodzaj działalności stawiającej człowieka na pierwszym miejscu. Biznes, gdzie zysk nie jest najważniejszy. Owszem, dochody są istotne, ale z założenia mają służyć tym, którzy potrzebują pomocy. Podmioty ekonomii społecznej, takie jak restauracja Different, wspierają zatrudnienie i reintegrację osób niepełnosprawnych, seniorów, bezrobotnych. Wszystkich, którzy potencjalnie mogą mieć duże trudności w znalezieniu pracy. Pomagają się usamodzielnić, odbudować poczucie własnej wartości, powrócić na właściwe życiowe tory.
Dlatego idąc na kolację do tej właśnie restauracji, nie tylko odbędziemy pełną wrażeń podróż w nieznanie i dobrze zjemy. Dorzucimy też własną cegiełkę do budowy i rozwoju podmiotów ekonomii społecznej w Polsce.

Kapitał ludzki
Fundusze Europejskie od lat inwestują w człowieka. Rozwijają jego zdolności i wiedzę. Wzbogacają doświadczenie zawodowe. Motywują i pomagają uwierzyć we własne możliwości.
Dzięki pożyczce z Europejskiego Funduszu Społecznego, udzielanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego, pomysłodawca inicjatywy, Fundacja pomocy rodzinie „Człowiek w potrzebie”, mogła otworzyć restaurację Different.
Oby podobnych miejsc powstawało i z sukcesem funkcjonowało jak najwięcej.
Pomaganie przecież zawsze dobrze smakuje.

Sprawdźcie sami i zarezerwujcie stolik: https://restauracjadifferent.pl/

 

 

Ostatnie Posty

Dwa nagie miecze

Kultura

Morze danych

Ekologia