Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Blog

Gotuj po hiszpańsku

09.09.2021
335
3
tortilla de patatas

Tortilla raz proszę

Bezkrwawa, za to bardzo soczysta bitwa na pomidory organizowana jest jako punkt kulminacyjny, trwającej ostatni sierpniowy tydzień fiesty. By tego doświadczyć, do Walencji przybywają śmiałkowie, szukający pomidorowych mocnych wrażeń. A dla tych, którzy nie są amatorami brodzenia w soku pomidorowym, ale lubią je w innej formie, niezapomnianych doznań dostarczą wspaniałe smaki kuchni hiszpańskiej.

grillowana ośmiornica na talerzu

 

Skarby Walencji

Idealne położenie terenu pomiędzy wybrzeżem a górami oraz warunki klimatyczne zapewniają roślinom urodzajne ziemie i idealne warunki do upraw przez cały rok. Możemy spotkać tu również dorodne karczochy, kapary, ziemniaki, paprykę i warzywa korzeniowe. A zniewalający zapach kwitnących drzew z plantacji cytrusów (grejpfrutów, pomarańczy, limonek i cytryn), czuć podobno nawet na statkach zbliżających się do wybrzeży Walencji.

Morze, to naturalna wielka spiżarnia ryb i owoców morza, które są bardzo często i chętnie używane w kuchni tego regionu. Kto by się nie skusił na soczystą świeżą rybę w towarzystwie grillowanych warzyw?

A dla odważnych wielka macka ośmiornicy z salsą.

Podróże kształcą

Takie potrawy i wiele innych gotowali uczestnicy projektu „Gotuj po hiszpańsku II”. Młodzi kucharze z małopolski, mieli możliwość zdobycia za granicą doświadczenia i umiejętności, które podnoszą ich wartość na polskim rynku pracy.

Kulinarna pasja plus warsztaty kulinarne w szkole gastronomicznej Altaviana w Walencji oraz praktyki w renomowanych restauracjach w Hiszpanii, równa się przepis na sukces. Ponadto uczestnicy mieli zapewniony m.in. intensywny kurs języka hiszpańskiego (112 godzin – przed wyjazdem i podczas pobytu w Hiszpanii) oraz wsparcie w poszukiwaniu pracy po powrocie do Polski.

Kucharz doskonały

Praktyczne poznanie kuchni śródziemnomorskiej to atut, który uczestnicy mogą z powodzeniem wykorzystać po powrocie. Kraków jest turystycznym miastem z bogatą i zróżnicowaną ofertą gastronomiczną – podkreśla Waldemar Wnęk, prezes Fundacji i mentor projektu. – Praktyki umożliwiają rozwój umiejętności interpersonalnych, takich jak: praca zespołowa, komunikacja, organizacja czy rozwiązywanie konfliktów. W kuchni umiejętność pracy w zespole jest niezbędna.

Atutem projektu jest także indywidualne podejście. Restauracje, w których odbywały się staże, wybierane były zgodnie z zainteresowaniami uczestników. Po powrocie z Hiszpanii zdecydowana większość z nich znalazła pracę w zawodzie.

Młodzi kucharze nauczyli się przyrządzać paelle i tortille uczestnicząc w projekcie „Gotuj po hiszpańsku II”, prowadzonym przez Fundację Rozwoju Kompetencji i Przedsiębiorczości PROAKTYWNI.
Cała sytuacja miała miejsce, dzięki Funduszom Europejskim i Programowi Wiedza Edukacja Rozwój.

Ostatnie Posty

Teatr 21

Kultura

Ptasie trele

Ekologia