Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Blog

Innovative start

10.09.2021
300
2
lecący nad polem balon z koszem

Pierwsza praca challenge

Oto on. Upragniony dyplom ukończenia studiów i to z wyróżnieniem! Kilka lat nauki, wykładów, warsztatów, uczenia się do białego rana i egzaminów. Rynku pracy, przybywam!
Młody, wykształcony, ambitny i szybko się uczę.

grafika przedstawiająca osoby czekające na rozmowę kwalifikacyjnąSzukam pracy jako młodszy specjalista ds. ochrony środowiska. Jest oferta dla mnie, zakres obowiązków mi odpowiada. Pracodawca stawia następujące wymagania:

  • Wykształcenie wyższe kierunkowe
  • Dobra komunikatywna znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie z uwzględnieniem znajomości słownictwa branżowego
  • Prawo jazdy kat. B
  • Znajomość oprogramowania AutoCad.

Jest dobrze. I nagle pojawia się góra lodowa w postaci zapisu: minimum roczne doświadczenie na podobnym stanowisku. Niestety nie mam doświadczenia, mimo, że spełniam pozostałe warunki. Cóż, szkoda, trzeba szukać dalej.

Kierunek praca

Taka sytuacja spotyka bardzo wielu absolwentów wyższych uczelni, poszukujących pierwszej pracy. Gdzie mają zdobyć doświadczenie, jeśli pracodawcy nie są chętni ich zatrudniać?
Rozwiązaniem może być przygotowanie się do przyszłego poszukiwania pracy jeszcze podczas studiów. Jeżeli studenci podniosą swoje kompetencje zawodowe, komunikacyjne, analityczne, językowe, informatycznych czy interpersonalne, to będą już o krok przed innymi absolwentami, ubiegającymi się o pierwszą pracę.
Takim wsparciem objęci zostali studenci wybranych kierunków Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zdobyli nie tylko dodatkową wiedzę podczas specjalistycznych szkoleń i kursów, ukończonych zdobyciem certyfikatu. Uczelnia zapewniła im przede wszystkim, możliwość zdobycia tego co najcenniejsze i poszukiwane przez pracodawców, a więc doświadczenia. Zajęcia warsztatowe, wizyty studyjne u pracodawców, praktyki w formie projektów realizowanych w Zespołach Studenckich. To wszystko pozwoliło na zdobycie nowych kompetencji , wpisujących się w dynamiczne zmiany zachodzące na rynku pracy, oraz oczekiwania pracodawców.

Latać jak ptak

Jest też wisienka na torcie. Szkolenia mogą odbywać się w sali, w terenie, ale takie w powietrzu? To jest coś! Zdobywa się unikatową kompetencję, którą każdy pracodawca powinien docenić.
„Aeromonitoring w ochronie środowiska z wykorzystaniem balonu na ogrzane powietrze”, to podczas tego szkolenia studenci mieli okazję latać balonem.
Podczas zajęć, odbyli praktyczny kurs przygotowania balonu do lotu. Po części teoretycznej mogli wreszcie wzbić się w powietrze. Nie był to lot tylko widokowy, studenci mieli poważne zadanie do przeprowadzenia w mobilnym laboratorium. Zrobili podniebne pomiary wybranych parametrów atmosfery. Z pokładu balonu uczyli się obsługi urządzeń do badań zanieczyszczeń powietrza. Zdobyte umiejętności ułatwią im lepsze rozpoznanie zagrożeń środowiska oraz skuteczniejszą ich eliminację.
A co za tym idzie, pomogą w znalezieniu satysfakcjonującej pierwszej pracy.
Na rozmowie o pracę:

  • Przygotuj się dobrze do tej rozmowy. Będziesz występował jak aktor w teatrze. Ułóż wcześniej odpowiedzi na prawdopodobne pytania pracodawcy i poćwicz konwersację przed lustrem.
  • Nie wymyślaj kompetencji, których nie posiadasz, to łatwe do sprawdzenia.
  • Zaskocz pozytywnie pracodawcę, wyróżnij się opowiadając np. o ciekawym hobby czy pracy w wolontariacie.
  • Uśmiechnij się to zawsze pomaga 😉 i po prostu bądź sobą. Jeśli dostaniesz pracę- gratulacje! A jeśli nie, głowa do góry i szukaj dalej. Masz już doświadczenie.

Studenci biologii, biologii żywności i żywienia, biotechnologii, ochrony środowiska dostali szansę na znalezienie dobrej pierwszej pracy. A to dlatego, bo uczelnia, na której studiują, czyli Uniwersytet Śląski w Katowicach, pozyskała dofinansowane z Funduszy Europejskich i przeprowadziła projekt: Innovative Start. Podniesienie kompetencji zawodowych studentów Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w odpowiedzi na oczekiwania przyszłych pracodawców. Projekt był finansowany z Programu Wiedza Edukacja Rozwój.

Ostatnie Posty

Teatr 21

Kultura

Ptasie trele

Ekologia