Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Blog

W krainie ślimaka

06.02.2023
396
5
Miasto Elbląg widok na rzekę

Gdzie jej szukać? Wcale nie za górami, za lasami, tylko w okolicy Żuław. Jedynym miejscu w Polsce, którego część powierzchni znajduje się poniżej poziomu morza. Kto był to wie, że depresja dotyczy tu jedynie położenia geograficznego. Ze względu na wyjątkowa historię, architekturę, warunki naturalne i dziką przyrodę, jest to miejsce pełne uroku, dobrej energii i niezwykłych doznań.

Pokaż rogi dam ci sera na pierogi
Właśnie na tym terenie, w pobliżu Zalewu Wiślanego, na terenie nieregularnego czworokąta o wierzchołkach: Elbląg, Frombork, Braniewo i Pasłęk, w granicach Powiśla i Warmii, możemy znaleźć Krainę Ślimaka.
I tu czeka na nas pierwsze zaskoczenie, a dokładnie bogactwo „ślimaczych” smaków. Może nie od razu pokochamy je na tyle, by wpisać do codziennego menu, ale spróbować warto. W końcu Francuzi, znawcy wyrafinowanej kuchni, nie mogą się mylić!
Na przystawkę kawior ze ślimaka, potem burger z mięsem ślimaka a na deser… spokojnie, dla osób o tradycyjnych upodobaniach kulinarnych znajdzie się też żurek i schabowy. A dla odważnych poszukiwaczy nieoczywistych smaków, którym ślimaki podbiły serca i podniebienia, polecają się ślimaki w puszce. W towarzystwie pomidorów, cebuli, marchwii i rodzynek, są idealne na take away do domu.
Ślimaki przyrządzane na wiele sposobów, spotkamy w restauracji NOVA w Nowej Wsi k/Pasłęk. Znajduje się tu również bar kawowy, Galeria Ślimaka, sala konferencyjna, ślimakowy plac zabaw, mini farma ślimaka oraz ścieżka edukacyjna.

Trzy ślimaki jedzące liście sałatyŚlimakowy zawrót głowy
Jeszcze więcej małych brzuchonogów, tym razem w służbie piękna, działa w centrum rekreacji i odnowy biologicznej w Natural Snail SPA w Jarzębinowym Dobrostanie.
Lecznicze właściwości śluzu ślimaka, znane były już starożytnym medykom. Podobno, nawet Hipokrates doceniał dobroczynne właściwości tego specyfiku. Polecał go, swoim pacjentom, na łagodzenie stanów zapalnych i przyspieszenie gojenia ran.
Teraz stosuje się go również w kosmetologii. Naturalny botoks, igły i strzykawki są zbędne. Działa wszechstronnie na skórę. Regeneruje, wygładza, ujędrnia, nawilża i odżywia. W zabiegach odnowy biologicznej, ślimaki raczej nie uczestniczą osobiście. Ich śluz jest składnikiem ekologicznych kremów i maseczek. Ale, w ofercie niektórych gabinetów kosmetycznych, taki spacer, miedzy łukiem brwiowym a żuchwą klienta, na specjalne życzenie, może się wydarzyć. Brrrrrr…..
Jakie są rezultaty? Oby nie trzeba było na nie czekać w ślimaczym tempie.

 

Woda zdrowia doda
W okolicy Krainy ślimaka jest jej aż po brzegi! Mamy tu trzy rodzaje naturalnych akwenów: morski – Zalew Wiślany, jeziorny – Jezioro Drużno, rzeczny – rzeki Elbląg, Pasłęka, Kanał Elbląski. Istny raj dla żeglarzy, kajakarzy i miłośników pływania brzuchem po piasku. Co zwykle się nie zdarza, tu łodzią można popływać też po….trawie. Klimat jak z Pana Samochodzika. Raz na lądzie raz na wodzie. Zmysły szaleją.
Wyruszamy w rejs szlakiem STARYCH POCHYLNI Kanału Ostródzko-Elbląskiego. Statek najpierw, zupełnie typowo, jak to statki maja w zwyczaju, płynie po wodzie.
W pewnym momencie wpływa na wózek pochylniowy i za pomocą specjalnych urządzeń wyciągany jest na szynach, na powierzchnię. Potem jedzie już jako pociąg suchym lądem. I znów zmiana.. Plusk do wody!
Atrakcje żeglugi wodno-lądowej, zapewniają nam różnice w ukształtowaniu terenu.

Wodniacy są wśród nas
Można też klasycznie podziwiać piękno otaczającej przyrody: woda, kajak, wiosła i siła własnych mięśni. Szeroką ofertę wypożyczenia różnych jednostek pływających (łódki, kajaki, rowery wodne) znajdziemy na przystani Grupy Wodnej w pobliżu Mostu Wysokiego, nieopodal Starego Miasta w Elblągu.
Doświadczeni instruktorzy Grupy Wodnej zabiorą nas też na zorganizowany spływ kajakowy przez Jezioro Drużno, rezerwat ptactwa wodnego, czy rejs szybką motorówką.
A dla kochających adrenalinę i odrobinę szaleństwa, jest specjalna gratka: Splash Bike. Kąpiel razem z rowerem. Hit czy kit? Trzeba ocenić samemu. Takie rzeczy jedynie w Krainie ślimaka!
I love Polska Wschodnia!
Tylko tak można powiedzieć po poznaniu uroków położonych tu miejsc. Jest pięknie, naturalnie, tajemniczo, zaskakująco i smacznie. Jest też innowacyjnie. Dbają o to Fundusze Europejskie, dofinansowując nowatorskie projekty sieciowe.
Projekt „W krainie ślimaka” – utworzenie i wdrożenie sieciowego, regionalnego produktu turystycznego”, wspierany z Programu Polska Wschodnia, powstał i funkcjonuje w ramach współpracy trzech podmiotów: “TORFEX” Firma Handlowo-Usługowa – Janusz Wołoszyński (lider), Agroturystyka Mirosław Jarząbek oraz PPHU „Grupa” Marcin Trudnowski.
Działając wspólnie jako konsorcjum, wprowadzili na rynek spójny pakiet usług „W Krainie Ślimaka”, którego motywem przewodnim jest zdrowie i piękno z natury.
Zapraszamy do odwiedzenia wszystkich atrakcji w stylu na ślimaka: bez pośpiechu, spokojnie i zawsze do celu. Pełen relaks gwarantowany.
https://krainaslimaka.pl/pl/

Ostatnie Posty

Dwa nagie miecze

Kultura

Morze danych

Ekologia