Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Blog

Dwa nagie miecze

09.07.2024
107
0
Makieta bitwy pod Grunwaldem

Wbrew pozorom, wcale nie jest to tytuł filmu dla widzów dorosłych, emitowany po godz. 22. Wręcz przeciwnie, słyszało o nich każde dziecko, już we wczesnych latach szkoły podstawowej. Wiadomo, że chodzi o dwa miecze przekazane królowi polskiemu Władysławowi II Jagielle i wielkiemu księciu litewskiemu Witoldowi przez heroldów wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego. Ich wręczenie stało się symbolicznym początkiem bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku.

kopia stroju krzyżackiego

 

W nocy o północy
Datę 15 lipca 1410 roku, nauczyciele historii skutecznie wyryli w naszych głowach. Po setkach powtórzeń dało się też w końcu zapamiętać i co więcej w miarę poprawnie wymówić trudne nazwisko Ulricha von Jungingena, wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego.
Może nie do końca orientowaliśmy się w strategii prowadzenia bitwy, oddziałach wojska czy uzbrojeniu, ale najważniejsza informacja zawsze wybrzmiewała na koniec: Zwycięstwo!

Duchy średniowiecza
A gdyby tak na własne oczy zobaczyć kwiat rycerstwa średniowiecznej Europy, usłyszeć zgiełk bitewny, szczęk stali, okrzyki walczących i rżenie koni? I to mając gwarancje, że nam włos z głowy nie spadnie?
W Muzeum Grunwaldu można przez cały rok, zupełnie bezkrwawo, przenosić się w świat rycerstwa, tradycji i historii.
W nowym budynku muzeum, dzięki nowoczesnej, multimedialnej wystawie „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409 – 1411”, sto razy lepiej niż ze szkolnej książki, poznamy dzieje średniowiecznych konfliktów. Filmy, interaktywne mapy, wielkoformatowe ekspozycje, kopie strojów i uzbrojena, ale też najprawdziwsze eksponaty archeologiczne pochodzące z pola bitwy, wywołają dreszcz rycerskich emocji.

 

Do boju!
Największa gratka dla miłośników czasów średniowiecza odbywa się każdego roku w lipcu, dla upamiętnienia rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Wspaniałe widowisko, jakim jest rekonstrukcja starcia wojsk polsko-litewskich z krzyżackimi, przyciąga w każde wakacje ponad 2 tysiące rycerzy z całego świata, około 5 tysięcy rekonstruktorów życia średniowiecznego i ponad 100 tysięcy widzów.
Dni Grunwaldu to znacznie więcej niż sama inscenizacja bitwy. Organizowane są turnieje rycerskie, pokazy łucznictwa i sokolnictwa. Nie brakuje też muzyki na żywo i średniowiecznych tańców.
A spotkanie oko w oko z Ulrichem von Jungingenem? Bezcenne!

Wrota do średniowiecza otwierają się dla nas dzięki realizacji projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich: „Rozbudowa, przebudowa i remont budynku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku”, realizowanego z programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Zaplanuj wizytę: https://muzeum-grunwald.pl/o-muzeum/historia-muzeum/

 

Ostatnie Posty

Morze danych

Ekologia

Pod dobrymi skrzydłami

Zdrowie