Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Blog

I love Chopin

09.09.2021
295
6
pomnik Chopina z elementami kolorowej grafiki.

Chopin Super Star

Rozpoznawany i doceniany na całym świecie. Jego twórczość nie zna granic, różnic kulturowych czy barier językowych.
Mistrz gry na ludzkich emocjach. Skomponowana przez niego muzyka wywołuje radość, płacz i zadumę ludzi ze wszystkich zakątków ziemi.
Gdyby żył teraz, czy byłby celebrytą pozującym na ściankach dla fotoreporterów i brylował w mediach społecznościowych? Towarzyski, bywalec salonów arystokracji, zapewne gościłby często na łamach kolorowych magazynów i portali poświęconych kulturze, sztuce, rozrywce i … plotkom ze świata show-biznesu.

zdjęcie Fryderyk Chopin

Poeta fortepianu

Choć o Fryderyku Chopinie napisano setki książek, wciąż nie wiemy, kiedy dokładnie przyszedł na świat. Brane są pod uwagę dwie daty dzienne, 22 lutego i 1 marca, oraz roczne – 1810 i… 1809! Od dziecka przejawiał oznaki muzycznego geniuszu. Mały Frycek zaczął tworzyć swoje pierwsze mazurki i polonezy, skrupulatnie spisywane przez ojca, w wieku zaledwie 7 lat. Kariera muzyczna była jego przeznaczeniem. Nie tylko grał i komponował ale był także mistrzem trudnej sztuki improwizacji.
Mieszkając już w Paryżu zajmował się również nauczaniem. Często narzekał na „młyn” – w ten sposób określał główne źródło swoich zarobków, czyli udzielanie prywatnych lekcji gry na fortepianie. Były one bardzo modne w gronie paryskiej śmietanki towarzyskiej (szczególnie wśród płci pięknej).
Chopin był człowiekiem wielu talentów. Posiadający nieprzeciętne poczucie humoru pisał dowcipne teksty a nawet je ilustrował.
„I cóż, kiedy nie mogę?!!!” – pisał w liście do przyjaciela, Wojciecha Grzymały-„Zarżnąłbym się tymi brzytwami makdanielskimi, com Ci przywiózł, gdyby nie to, że Ci je wprzód odnieść myślę. Mam muzykancki obiad, któremu się nie mogę wywinąć mimo całej piskorzowatości mojej. Ściskam Cię jak boa Ch.”

The best of Chopin

Jednak to dzięki komponowanej muzyce pokochał go świat.
Fryderyk Chopin tworzył ze skrupulatnością doprowadzającą go często do desperacji, gdy retuszował bez końca te same frazy, nie mogąc się zdecydować na ostateczną wersję utworu. W historiach przedstawiających jego proces twórczy natkniemy się niejednokrotnie na informacje o połamanych piórach, ołówkach czy wyrwanych z głowy włosach.
Jak mogłaby wyglądać współczesna lista chopinowskich „hitów”? Pewnie nie nucimy ich jadąc samochodem, ale znamy i kojarzymy, bo już gdzieś, kiedyś je słyszeliśmy. A wiadomo, że lubimy te utwory, które są nam znajome.

Przedstawiamy zatem subiektywną listę przebojów, TOP 3 kompozycji Fryderyka Chopina:

Miejsce 3. Polonez As-dur op. 53
zwany „Heroicznym”, należy dziś do najważniejszych dzieł w literaturze muzyki fortepianowej. Ten pełen wigoru i dostojeństwa Polonez jest jednym z najbardziej znanych dzieł Chopina i w powszechnej świadomości funkcjonuje jako ważny symbol polskości. Co ciekawe „narodowy” charakter kompozycji doskonale rozumieją nie tylko polscy pianiści. To pokazuje jak bardzo jest uniwersalna.

Miejsce 2. Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
Utwór, który już od 190 lat jest topowym przebojem Chopina. Zrobił furorę już w Paryżu i jak żadna inna kompozycja przyczynił się do popularności twórcy. Powodzenie tego młodzieńczego Nokturnu, powstałego zapewne w latach 1830–1831, znużyło ponoć samego Chopina, który nie mógł już znieść usilnych próśb uczniów o ćwiczenie utworu na lekcjach fortepianu. Biorąc ten fakt pod uwagę, pewnie nie zdziwiłoby Fryderyka, że jego dzieło możemy teraz usłyszeć (na każdej stacji) jadąc pociągiem pendolino przez Polskę.

Miejsce 1. Etiuda c-moll op. 10 nr 12
W zestawieniu chopinowskich „hitów” nie mogło jej zabraknąć. Etiudę popularnie zwaną „Rewolucyjną”, zwykło się uważać za muzyczny komentarz do powstania listopadowego. Chopin, który w chwili jego wybuchu był już za granicą, mocno przeżywał wydarzenia w kraju, nieustannie powracając myślami do pozostawionych w Warszawie bliskich. Korespondencję kompozytora z tego okresu przepełniają uczucia gniewu i bezsilności a utwór wręcz kipi od emocji.

Jak powstaje muzyka? Czy brzmi w głowie twórcy cały czas, nabierając coraz to nowych tonów i barw czy pojawia się w momencie weny i znika…? W jaki sposób życie osobiste, emocje, przeżycia autora wpływają na jego twórczość? Takich pytań nie zadamy już Chopinowi, ale możemy poznać go lepiej i dowiedzieć się co mu w „duszy grało”. Partytury z kleksami atramentu, podkreśleniami i poprawkami, listy pisane własnoręcznie przez Fryderyka, opatrzone autorskimi rysunkami, bogate zbiory muzealne i biblioteczne, czasopisma, fotografie czy nagrania, są na wyciągnięcie ręki.
Te bezcenne skarby, będzie można zobaczyć na własne oczy bez wychodzenia z domu, na ekranie komputera. A wszystko to za sprawą Funduszy Europejskich i projektu „Dziedzictwo Chopinowskie w otwartym dostępie” z Programu Polska Cyfrowa, realizowanego przez Narodowy Instytutu Fryderyka Chopina. Dzięki procesowi digitalizacji, zobaczymy jak począwszy od szkicu, poprzez autograf edycyjny, aż po wydaną partyturę powstawała muzyka Chopina. Niemożliwe staje się możliwe.

Dowiedz się więcej o życiu i twórczości Fryderyka Chopina, odwiedzając muzeum w Warszawie oraz Żelazowej Woli: https://muzeum.nifc.pl/pl

Ostatnie Posty

Po królewsku

Kultura

Lek na całe zło

Ekologia