Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Blog

Pod dobrymi skrzydłami

10.05.2024
11017
0
Kosmetyki marki 4 szpaki

Na pierwszy rzut oka nie zwraca na siebie przesadnej uwagi. Szaro-czarne piórka, mieniące się gdzieniegdzie zielenią i błękitem, z białymi plamkami, plus żółty dzióbek do kompletu.
Szpak jaki jest każdy widzi. Za to nie wszyscy wiedzą, że jest to nadzwyczaj mądre stworzenie. Inteligencja szpaków i ich niezwykłe umiejętności naśladowania głosów zwierząt i ludzkiej mowy, znane już były starożytnym Grekom i Rzymianom. Hodowano je w domach, niczym dzisiejsze papużki czy kanarki.
Szybkie, sprytne, nieuchwytne, stały się znakiem rozpoznawczym przyjaznej ludziom i zwierzętom marki kosmetycznej.

Krem warzywny marki 4 szpaki

Mydlarnia 4 szpaki wcale nie prezentuje się niepozornie, jak jej symboliczni przedstawiciele. Wręcz przeciwnie. Już przy pierwszym spotkaniu przyciąga feerią barw, wzorów, doskonałą grafiką. Jest soczyście i wesoło.
A im dalej w las, tym jeszcze lepiej. Do kolorów dołączają zdrowe, naturalne formuły kosmetyków.
Skąd przyleciały 4 szpaki? Jak zaczęła się Wasza historia?

Cztery Szpaki przyleciały z Podlasia. I ten podlaski sznyt emanuje na wszystko, co robimy. Serce firmy od początku biło w Białymstoku – jeszcze kiedy funkcjonowaliśmy, jako rodzinna manufaktura. Założyciele Mydlarni – Magda i Tomek Kudaszwiczowie od zawsze mieli rzemieślniczą smykałkę – hobbystycznie warzyli piwo, wyrabiali pieczywo, aż w końcu zainteresowali się… mydłem. Stwierdzili, że tworzenie kosmetyków naturalnych to może być świetna zajawka. A także idealny pomysł na relaks dla osób, które zawsze lubiły tworzyć coś własnymi rękami i było im po drodze z tym, co proste, zdrowe i naturalne.
Zaczęło się od robienia mydeł w kostce, których używali sami, dzielili się nimi też z rodziną i znajomymi. Później rozszerzyli domową manufakturę o inne kosmetyki, aż w końcu okazało się, że firma właściwie wymyśliła się sama, bo wszyscy dookoła po prostu chcieli więcej. Domagali się nowych produktów. Chcieli ich używać i testować na własnej skórze. Kiedy zainteresowanie marką zaczęło rosnąć w tempie trudnym do ogarnięcia, w 2019 roku na pokład dołączył wieloletni przyjaciel Magdy i Tomka, Grzegorz Sienkiewicz, który dziś jako współwłaściciel i Dyrektor Zarządzający stoi za sterem statku Mydlarnia Cztery Szpaki.

Co lubią 4 szpaki? Jaka jest filozofia marki?

Tworząc nasze kosmetyki celujemy w receptury minimalistyczne, a jednocześnie skuteczne w działaniu. Staramy się wydobyć to, co najlepsze z naturalnych surowców, które – jeśli mamy taką możliwość – pozyskujemy lokalnie. Używamy zimnotłoczonych olejów roślinnych, czy dość tradycyjnie stosowanych ziół i maceratów, ale zawsze dodajemy im lekkiego twistu – na przykład w postaci wyjątkowego ekstraktu, którego nigdzie indziej nie spotkaliśmy. Nasze produkty są także możliwie uniwersalne, w znakomitej większości wegańskie i zawsze przyjazne dla ludzi, zwierząt oraz środowiska – dla w s z y s t k i c h.

Zdrowie i uroda w jednym. A do tego radość posiadania i użytkowania. Jak powstają Wasze kosmetyki? Gdzie rodzą się receptury i niezwykłe pomysły?

Cztery Szpaki dziś to licząca ponad 50 osób marka kosmetyczna, którą trudno przegapić i wydajna produkcyjnie spółka (brzmi poważnie!) aktywnie rozszerzająca ofertę o nowe formuły. Nowe, ale zawsze zgodne z ideą, na której wyrośliśmy – nasze produkty mają przemyślane, ale nieprzekombinowane, skuteczne w działaniu składy. Oprócz tego, że jesteśmy marką, to jesteśmy też producentem. W naszym przypadku oznacza to, że każdy etap – od pomysłu, prób, testów, badań, po finalną wersję produktu na półce sklepowej przechodzi przez nasze ręce. A kosmetyk dosłownie spod naszych rąk wychodzi, ponieważ z dumą możemy nazwać się rzemieślnikami.

kosmetyki marki 4 szpaki

Czy Fundusze Europejskie pomogły Wam rozwinąć skrzydła? W jaki sposób uczestniczyły w innowacyjnym procesie twórczym?

Fundusze Europejskie zdecydowanie pomogły nam rozwinąć skrzydła – dzięki nim mogliśmy wykonać duże kroki istotne w rozwoju przedsiębiorstwa. W ramach projektów wyposażyliśmy nasze działy badawczo-rozwojowe oraz produkcji. Zastosowanie innowacyjnych maszyn oraz nowego oprogramowania wspierającego automatyzację wpłynęło na wydajność oraz efektywność produkcji.
Dzięki realizacji projektów wdrożone zostały również ekoinnowacje: procesowa i organizacyjna. Proces produkcji nowych wyrobów pozwolił w wymiarze makro zmniejszyć ilość odpadów, a zakupiony sprzęt wpłynął na zmniejszenie liczby błędów oraz zredukowanie ilości zużytych materiałów. Wdrożenie do procesów firmy oprogramowania, pozwalającego na zarządzanie produkcją, zminimalizowało papierową wymianę informacji, przez co w znacznym stopniu zmniejszyło się zużycie papieru, zoptymalizował się ruch surowców i produktów w firmie, co pozwoliło na zmniejszenie ryzyka nieuzasadnionej produkcji i tym samym oszczędność energii.
Dzięki Funduszom Europejskim opracowaliśmy także nowy model biznesowy związany z internacjonalizacją przedsiębiorstwa i mogliśmy wziąć udział w największych targach kosmetycznych na świecie, między innymi w Hongkongu (Cosmoprof Asia), Hiszpanii (Ecoliving Iberia Madryt), Włoszech (Cosmoprof Bolonia).

 

Czy 4 szpaki latają też na rynki zagraniczne?

W ciągu ostatnich 12 miesięcy w ramach intensyfikacji naszych działań na rzecz rozwoju eksportu mieliśmy okazję odwiedzić i zaprezentować naszą ofertę na licznych wydarzeniach w różnych zakątkach Europy i Azji – łącznie na 20 targach. Dzięki temu udało nam się nawiązać owocne współprace m.in. w Korei Południowej, na Tajwanie, w Japonii, Hongkongu, Bułgarii, a także w kilku innych krajach. Na początku roku wraz z lokalnym partnerem otworzyliśmy również szpakowy pop-up store w Galeries Lafayette w Makau. Ten czas był dla nas okazją do nauki o optymalnym kształtowaniu oferty, dostosowywaniu się do wymagań rynkowych, efektywnej komunikacji i zaangażowaniu w relacje z partnerami. Przede wszystkim jednak nauczyliśmy się, jak tworzyć wartość, która jest doceniana przez naszych klientów.

Co dalej? Jakie macie plany na przyszłość?

Nasze plany na przyszłość są w trakcie realizacji. Cierpliwie i sumiennie wijemy gniazda tam, gdzie istnieje możliwość odpowiadająca naszym oczekiwaniom. O wszystkich nowych miejscach, informujemy na naszej mapie świata: Where to buy | 4 Starlings

Serdecznie dziękujemy za wywiad i zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą zdrowych kosmetyków:  https://4szpaki.pl/

Mydlarnia 4 szpaki realizowała m.in. projekt „Dywersyfikacja oferty firmy 4Szpaki poprzez wdrożenie nowego innowacyjnego produktu”, dofinansowany z Funduszy Europejskich z Regionalnego Programu Województwa Podlaskiego.

Źródłem wykorzystanych w artykule zdjęć jest Mydlarnia 4 szpaki 

 

 

Ostatnie Posty

Dwa nagie miecze

Kultura

Morze danych

Ekologia